Bunları Biliyor musunuz ?

Boğaların Yaşama Sevincine Ayak Uyduran Laleler

Yaşama sevinci diyince akla ilk gelen burç boğa olsa gerek. Boğalardaki bitmek tükenmek bilmeyen yaşama sevinci insanı hayrete düşürüyor resmen. Yüzünden asla gülümsemesi eksik olmayan boğaların çiçekleri de tabii ki en az kendileri kadar yaşama tutkun olan lalelerdir. Yol kenarında, yıkılmış evlerin bahçelerinde, unutulmuş uzak yerlerde insanın içini umutla doldururcasına filizlenir laleler. Tam burada ne gibi bir güzellik olabilir ki dediğiniz yerlerde çıkar karşınıza. Rengarenk çiçekleriyle insanın içini kıpır kıpır eder.

Lale çiçeği doğrudan ışık almayı sevmez, dolaylı ışıktan faydalanır. Saksıda yetiştirecekseniz 15 santim derinliğinde bir saksı tercih etmelisiniz.

Lale soğanını saksının derinliğine göre 5 santim kısa olmasına dikkat edin. Saksının alt kısmına 5 santim kadar toprak koyun ve toprağı sıklaştırın. Lale soğanlarını aralarında 4-5 santim mesafe olacak şekilde ve sivri tarafları yukarı bakar biçimde toprağa yerleştirin. Kalan boşluğa da toprağı ekleyin ve can suyu dökün.

Laleler soğuğu sever. Fakat fazla soğuk da zarar verebilir. Bu aşamayı doğru değerlendirmek için soğanları bir süre buzdolabında bekleterek biyolojik yapısının harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Ilık ortama alındığında laleler topraktan çıkacaktır.

Topraktan çıktıktan sonra gölge ve serin bir ortamda bulunan laleler, daha uzun ömürlü olacaktır. Kuru havalarda laleyi sulamayı ihmal etmemelisiniz. Lalenin çiçekleri uzadığında kesmelisiniz, böylece bir sonraki sene çiçeklenmesi sağlıklı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı