Çiçek Bakımı

Karanfil Çiçeği Bakımı

En renkli çiçeklerin başında gelir karanfil; beyaz, sarı, pembe ve tabii ki kırmızı. Karanfil diyince insanın aklına ilk başta baharat olan karanfil geliyor çoğu zaman ancak karanfil çiçeği ve karanfil ağacı farklı bitkilerdir.

Karanfil Nasıl Yetiştirilir ?

 

Karanfil yetiştirmek tahmin edildiği kadar zor değildir. Bahçenizde yetiştirebileceğiniz gibi saksı çiçeği olarak da yetiştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta aşırıdan kaçmaktır. Karanfil hava almayı sever ancak hava akımının fazla olduğu yerde uzun süre kalması çiçeğin kurumasına sebep olur aynı şey güneş ve sulamada da geçerlidir. Doğrudan güneş ışığı almasındansa yansıyan güneş ışığı çok daha iyi gelecektir çiçeğinize. 

Karanfil hemen her toprakta yetişebilen bir çiçektir. Ancak daha sağlıklı ve kaliteli bir karanfil istiyorsanız toprağınızın pH derecesinin 5.5’ten yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

Karanfil yapraklarının nem ihtiyacına da dikkat etmeniz gerekir. Toprağı suladıktan sonra yapraklarına da su fısfıslamanızda fayda var. Ancak karanfil suyu çok seven bir çiçek değildir. Sulama yapmak için toprağın epeyce kurumasını bekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı