Adana

Adana Festivalleri

Sunduğu tüm çeşitliliğin yanı sıra Adana yıl içerisinde birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Uluslararası Adana Film Festivali: İlk kez 1969 yılında “Altın Koza Film Şenliği” olarak yapılan Festival 2005’ten itibaren her sene yapılmaya başlanmıştır.Dünyanın birçok ülkesinden filmin sergilendiği,sinema sektörünün önemli isimlerinin ağırlandığı ve ödüllerin dağıtıldığı festival ekim ayının son haftası gerçekleşmektedir.

Portakal Çiçeği Karnavalı: 2013 yılından beri her yıl nisan ayının ilk yarısında düzenlenen karnaval Adana için baharın gelişini müjdeler. Portakal çiçeği kokusu altında açık hava konserlerinin,sokak şovlarının,sergilerin düzenlendiği,Adana turlarının yapıldığı bir karnavaldır.

Adana Lezzet Festivali: İlki 2017 yılı 6-8 Ekim arasında gerçekleştirilen ve ilerleyen dönemlerde Adana’nın en önemli geleneksel festivallerinden biri olma düşüncesiyle oluşturulan festivalde zaten mutfağıyla ünlü olan Adana’nın dünya genelindeki bilinirliğinin daha da artırılması amaçlanmaktadır.

Adana Kebap ve Şalgam Festivali: Asıl olarak “Dünya Rakı Festivali” olarak bilinen festival her yılın Aralık ayının ikinci cumartesi günü yapılır. Tarihi Kazancılar Çarşı’nda Büyük Saat’in etrafında on sokak boyunca masaların kurulduğu festivalde Adana kebabı,ciğer gibi lezzetlere şalgam ve rakı eşlik eder.

Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali: Her yıl ekim ayının üçüncü haftasında düzenlenen festivalin ana amacı,Adana halkına yamaç paraşütü sporunu tanıtmak ve sevdirmektir.

   Bunlar dışında;

  • Çukurova Kitap Fuarı
  • Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslar Arası Adana Tiyatro Festivali
  • Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri
  • Çukurova Rock Festivali
  • Adana Gitar Festivali gibi festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.
Daha Fazla Göster
Kapalı