Çiçekli Bitkiler

Saksı Bitkileriniz İçin Doğal Gübre

Gübre, bitkinin beslenmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak için toprağa ilave edilen maddelerdir.Gübre, bitkilerin ek besinidir ve kullanımının doğru uygulanması durumunda bitkilere faydalıdır. Ev yapımı bitki vitaminlerinin hazırlanması da oldukça zahmetsizdir. Yemek yaparken oluşan atıkları veya doğadaki malzemeleri kullanarak, evde bitkileriniz için besin ve gübre hazırlayabilirsiniz.

Sebze Suyu

Eğer haşlayarak kullanacağınız sebzelerle dolu bir tarif yapacaksanız sebzenizi dilediğiniz gibi haşladıktan sonra kalan suyu asla dökmeyin. Bu suyu oda sıcaklığına gelene dek soğutun ve bitkilerinizin köklerine dökün. Sebzelerin suya bıraktığı yararlı maddeler sayesinde bitkileriniz çok daha kolay büyür, verdikleri çiçekler ya da meyveler çok daha uzun süre verimli olur.

Meyve ve Sebze Kabukları

Kabuklarını soyarak tükettiğiniz sebze ve meyve kabuklarını bir kapta güzelce biriktirin. Kabuklar henüz tazeyken bu kabukların üzerine, üzerini kapatacak kadar kaynar su ilave edin ve bu şekilde kabukları suyun içinde ortalama 12 saat ile 1 gün arası bir süre bekletin. Bir sonraki gün suyun içinden meyve ve sebze kabuklarını çıkarın ve bu suyla bitkilerinizi sulayın. Bunu düzenli hale getirdiğinizde bitkilerinizin çok daha canlı ve sağlıklı olduklarını göreceksiniz.

Haşlanmış Yumurta Suyu

Başta sardunya ve menekşe olmak üzere, birçok bitkiyi çok daha sağlıklı bir hale getirecek pratik bir yöntem bu.Haşladığınız yumurtalardan arta kalan o suları ziyan etmeyin, oda sıcaklığına geldikten sonra bitkilerinizin saksılarına dökün. Bir süre sonra çiçeklerinizin coştuğunu, bitkinizin çok daha verimli hale geldiğini göreceksiniz.

Yumurta Kabukları

Yumurtanın sadece haşlandığında kalan suyu değil kabukları da bitkilere iyi geliyor. Bu nedenle yumurta kullandıktan sonra kabuklarını asla atmayıp, ufak parçalar haline getiriyor ve bitkilerin topraklarına karıştırıyoruz. Dilerseniz yumurta kabuklarını tamamen toz haline de getirebilirsiniz. Bu kabukları bitkiyi daha verimli bir hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda haşerelerin de bitkilerden uzak durmasını sağlıyor.

Solan Çiçekleri Sadece 3 Malzemeyle Canlandıran Karışım

Malzemeler:
1 adet orta boy muzun kabuğu
1 çay bardağı kadar kahve (toz halinde)
2-3 yumurtanın kabuğu
1 çay bardağı kadar temiz su
Muz kabuğu,kahve ve yumurta kabuğunu bir süre blenderdan geçirdikten sonra suyu üzerine ilave edip karıştırmaya devam edin.Hazırladığınız karışımı bitkinin köküne yapraklarıyla temas etmeyecek şekilde dökmeye çalışın.Bir kaç uygulamadan sonra solan çiçeklerinizin eskisinden daha canlı olduğunu siz de fark edeceksiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı