Çiçekli Bitkiler

Aloe Vera Bitkisi

Aloe vera çiçeği özellikle cilt sağlığı açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Aloe vera çiçeğini ofis ortamlarında evin her köşesinde bakıp büyütebilirsiniz. Aynı zamanda aloe vera çiçeği uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir. Doğada bir sürü çeşidi olan aloe vera bitkisi her türlü ortama uyum sağlama özelliği ile bilinir.
içinde B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri başta olmak üzere 12 çeşit vitamin, kalsiyum, demir, potasyum gibi toplam 20 farklı mineral ve alanine, arginine gibi adını pek bilmediğimiz ama vücudumuz için oldukça faydalı olan 18 farklı aminoasit olduğu söyleniyor.
Cildin en büyük destekçilerinden olan aloe vera, güneş nedeniyle oluşan yanık ve lekelenmelerin kısa sürede geçmesini sağlıyor.

• İçindeki protein, mineral ve vitaminler sayesinde kollajen üretimini artırıyor, bu da cildin yaşlanmasını geciktiriyor.

• Yine kollajen üretimini artırdığı için ciltte çeşitli kazalar nedeniyle oluşan yanık ve tahrişlere iyi geliyor.

• Özellikle kuru bir cilde sahip olanların ciltlerini nemlendirmede önemli görevler üstleniyor.

• Jelimsi yapısı sayesinde sivilce ve akne tedavisinde merhem olarak kullanılabiliyor, sivilcelerin daha hızlı yok olmasına yardımcı oluyor.

• Aloe vera kullanılarak hazırlanan çaylar, bitkinin antioksidan özelliği sayesinde vücudu hastalıklara karşı koruyor. Ancak bu çayları güvenilir yerlerden almanız da önem taşıyor.

• Yine aloe veranın çay olarak tüketilmesi kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

• Aloe vera, antibakteriyel özellikler gösterdiğinden böcek ya da sinek ısırıklarında kaşıntıyı yok etme ve ısırılan bölgede bakteri üremesini durdurma gibi olumlu etkiler gösteriyor.

• Ciltte oluşan renk farklılıklarının hafiflemesini hatta çoğu zaman yok olmasını sağlıyor.

• Aloe veranın içinden çıkarıp bir kaba biriktirdiğiniz jel ile saç diplerinizi masaj yaparak ovup ardından yıkadığınızda kepek sorununu ortadan kaldırıyor.

• Banyo yaptıktan sonra nemli ya da kuruyken saçınıza uyguladığınızda ise saçlardaki elektriklenmeleri gideriyor ve düzleştiriyor.

• Yağlı ciltlerde yağın dengelenmesine yardımcı olarak sürekli parıldamayan ama sağlıklı bir cilde sahip olmaya ön ayak oluyor.

• Aloe vera, bazı ciltlerde alerjik reaksiyonları yatıştırıcı etkiler gösterebiliyor, bu nedenle aloe vera jeli ya da jelinden elde edilen sabunlar bulunuyor.

• Aloe vera tüketimi, antioksidan özelliği nedeniyle sinir sistemine de iyi geliyor, sinirlilik, uykusuzluk gibi sorunların üstesinden kolayca gelmenize yarıyor.

 

 

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir ?

 


Öncelikle, saksıda aloe vera yetiştirmek için seçeceğiniz toprağa önem vermelisiniz. Toprağın humuslu ve geçirgen yapıda olması bitkinin sağlıkla büyümesi gerekli en önemli noktalardan.
Güneşi seven bir bitki olan aloe verayı, evinizde en çok güneş gören yere koymanız da en az toprağı kadar önemli. Aloe vera suyu çok fazla seven bir bitki değildir aslında. Sürekli sulanmayı istemez özellikle de kış aylarında.
Sularken suyun yapraklara değmemesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bitkinizde çürümeler meydana gelebiliyor.
Küçük saksılarda uzun süre yaşayabilen aloe veranın saksı değişim zamanı ise 2-3 yıl gibi uzun bir süre. Toprağını sık değiştirmek bitkinize zarar verebilir.
Aloe Vera Nasıl Kullanılır ?
Cildinizde oluşan herhangi bir yanık, yaralanma, morarma, kızarıklık durumunda aloe vera yaprağının içindeki jel yapıyı doğrudan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Saçlarınıza bakım yapmak isterseniz aloe vera yaprağının içindeki jeli bir kaseye çıkarıyor, ister doğrudan,isterseniz de sirke ya da zeytinyağı gibi saç tipinize uygun farklı malzemelerle bir araya getirerek uygulayabilirsiniz. Bu şekilde kullanımı, hem saçınızdaki kepek sorununa çözüm oluyor hem de saç dökülmesini azaltıyor.

Bunun dışında ise piyasada kolayca bulunan aloe vera çayı ya da aloe vera çiçeği çayı olarak geçen çayları tüketebilir, aloe vera sabunlarıyla cildinizi nemlendirebilir, aloe veralı kremlerle sivilcelere çözüm bulabilirsiniz.
Aloe veranın içindeki jelimsi yapının doğrudan yenmesi ile ilgili birçok bilgi bulunuyor, ancak bu konuda yeterli çalışma olmadığı için bunu kesinlikle ama kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı