Çiçekli Bitkiler

Saksı Çiçekleri Bakımı

Saksı çiçekleri mis kokuları ve rengarenk çiçekleriyle bulunduğu ortamlara renk ve enerji katar.Ancak saksı çiçekleri nazik ve kırılgan bir yapıya sahip olduğu için, ömrünü ve güzelliğini sizin gösterdiğiniz bakım belirler.Saksı çiçeklerinin bakımı, seçtiğiniz çiçeğin türüne göre değişiklik gösterse de belli noktalara dikkat etmeniz, çiçeğinizin canlılığını daha uzun süre korumasını sağlayacaktır.

Saksı Seçimi

 

Saksı seçerken evinizin dekorasyonundan ziyade bitkinizin rahatını düşünmenizde fayda var. Doğru saksı seçimi çiçeğinizin ömrünü uzatacaktır. Eğer kökleri çok derine inmesi gerekmeyen bitkiler yetiştirecekseniz, saksının çok derin olmamasına dikkat etmeli, daha geniş alanlara yayılarak gelişen çiçekleriniz içinse daha geniş saksılar tercih etmelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise; en başta fidenizi ya da tohumlarınızı çok büyük bir saksıya eklememeli, çiçeğinizin gelişimine uygun olarak belirli aralıklarla saksı değişimi yapmalısınız.


Saksı Değişimi

 

Saksı değişimi yaparken eski saksıdan çıkaracağınız bitkinin köklerinin zarar görmemesine dikkat ederek çok özenli bir şekilde saksıdan çıkarmanız gerektiğini unutmamalısınız.Köklerde kalan toprak parçalarını yine hassas bir şekilde silkeleyerek yeni saksıdaki toprağın içine yerleştirmelisiniz.

Toprak Seçimi ve Bakımı

 

 

Toprak çiçeğin büyümesi ve canlılığını koruması için dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biridir.Genel olarak ev bitkileri için torf (organik maddeler bakımından zengin toprak) önerilir ancak yine de bitkinizin beslenmesini sağlayan toprağın bitkinize en uygun toprak olduğundan emin olmalısınız.Örneğin kaktüsler çiçek toprağı ve kalın kum karışımını severken menekşeler torf bakımından zengin toprakları, orkideler ise kendileri için özel olarak hazırlanan farklı bir toprak türünü sever. Bu nedenle yetiştireceğiniz çiçeği iyi tanımalı ve ona uygun toprağı aldığınızdan emin olmalısınız.
Toprak değiştirmek için en uygun mevsim ilkbahardır.Orkide gibi narin çiçeklerin toprağının ise (ilkbahar ve sonbaharda) iki kez değişmesi daha uygun olacaktır.Toprağı değiştirmeniz çiçeğinizin canlanmasını sağlayacak ve kurumasını önleyecektir. Toprağı saksıya yerleştireceğiniz ilk zamanda çok bastırmamaya özen göstermeyi ve bitkinin köklerinin hava alabilecek şekilde kalmasını sağlamayı da unutmamalısınız.Toprağınıza her yıl gübre ekleyerek çiçeğinizin daha iyi beslenmesini ve canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Püf Nokta: Toprağı ince kum ile karıştırarak çiçeğinizin sararmasını ve solmasını engelleyebilirsiniz. 🙂

 

 

Sulama

Hiç şüphe yok ki sulama bitkinizin hayatta kalması için en önemli noktalardan biri.Çiçeğinizin su ihtiyacını doğru belirlemeniz çok önemlidir. Örneğin orkideler ve menekşeler genel olarak 4 ila 7 günde 1 olacak şekilde sulanırken, kaktüsler ayda 1 ya da 2 kez sulama ister.Sulama yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var tabii ; ilk olarak sulamayı hep aynı gün ve aynı saatte yapmaya özen göstermelisiniz.Sulama yaparken suyun bitkinin yapraklarına ya da çiçeklerine gelmemesine dikkat edin, bunun için mümkünse ince uçlu sulama kaplarını tercih edin ve doğrudan toprağı sulayın.

Dikkat: sulama yaptığınızda çiçeğe o an için fazla gelen suyun dışarı çıkmasını sağlamak ve köklerin çürümesini engellemek için saksıların drenajlı yani başka bir deyişle altında delikler olmasına dikkat etmeliyiz.

Ortam

 

 

Çiçekler için hayati önem taşıyan konulardan biri de bulundukları ortamın sıcaklık ve nem dengesi ile aldıkları güneş ışığıdır. Bu durum da yine türüne göre değişiklik gösterse de bilmeniz gereken önemli püf noktalar vardır.
Menekşe gibi nemi çok seven bir çiçek bile çok sıcak ya da çok nemli bir ortamda mutlu olmayabilir. Mutfak gibi fazla nemli bir ortamda yetiştirmeyi düşünüyorsanız bulunduğu ortamı sık sık havalandırmanız gerekir.

Bitkilerinizi kaloriferlere çok yakın yerlere veya radyatörlerin üzerine koyduğunuz takdirde köklerine zarar verebilirsiniz.

Bitkilerinizin güneş ışığını doğrudan ve çok fazla süreyle almamasına dikkat etmelisiniz,çok fazla güneş ışığına maruz kalan yaprakları/çiçekleri kuruyup dökülebilir.

Siz de saksı çiçeklerinin büyülü atmosferine tanık olmak ister ve sevdiklerinize kalıcı bir hediye vermek isterseniz adanavipcicek adresindeki birbirinden güzel saksı çiçeklerine göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı