Çiçek Bakımı

Tatilde İçiniz Rahat Olsun; Çiçekleriniz Solmayacak

Bütün yılın yorgunluğunu atmak, dinlenmek, eğlenmek hepimizin en büyük isteği tabii ki. Ancak siz keyifle tatilinizi yaparken minnoş çiçekleriniz evde solmasın ve tabii ki sizin aklınız da onlarda kalmasın.

İlk olarak bu küçük püf noktalarla başlayalım ;

  • Bitkilerinizi çok sıcak ve direk güneş alabilecekleri bir odada bırakmayın.
  • Bitkilerinizin hepsi aynı odada ise birbirlerine temas etmemelerini sağlayın.
  • Bitkilerinizi kuzey cephesine doğru ve camdan uzak şekilde yerleştirin.
  • Perdelerinizi yarım da olsa açık bırakın. İçeriye biraz ışık girmeli.
  • Eğer çok fazla çiçeğiniz varsa ve odanız çok geniş değilse, mümkünse tüm bitkilerinizi aynı odada tutmayın. Yeteri kadar oksijen kullanmaları için ayrı odalarda bakmanız daha iyi olacaktır.
  • Evden çıkmadan önce tüm evi güzelce havalandırın, temiz hava sağlayın.
  • Eğer bitkinizin yaprakları su seviyorsa mutlaka gitmeden önce yapraklarına su püskürterek onun rahatlamasını sağlayın.
  • Eğer evinizin bir bahçesi varsa, bitkilerinizi gölge, direkt güneş almayacak ve serin bir yere yerleştirebilirsiniz. Elbette yaz tatili için bu durumdan bahsediyoruz. Kışın çiçeğinizi dışarıda bırakmanız çok doğru bir hareket olmayabilir.

1.Su Dolu Bir Kaba Yerleştirme Yöntemi

 

Saksılarınızın altında bulunan tabakları çıkararak saksılarınızı su dolu bir kaba yerleştirerek toprağın ihtiyaç duyduğu anda suyu emmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

2.İplik Yöntemi İle Sulama

 

Bir çeşit damla sulama yöntemidir. Su dolu bir kabın içerisine iplik yerleştirip ipliğin diğer ucunu saksıya yerleştirerek toprağın kurumasını engelleyebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var; su ile dolu kabı saksılardan biraz yukarı koymanız gerekiyor su akışının sağlanması için, ayrıca saksınızın büyüklüğüne göre birden çok iplik kullanmanız gerekebilir.

 

3.Pet Şişe İle Sulama Yöntemi

 

Bir pet şişeye su doldurup kapağına saksının büyüklüğüne göre delikler açtıktan sonra saksınıza şekildeki gibi yerleştirin. Toprak ihtiyacı oldukça suyu deliklerden alacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı