Çiçek Bakımı

Kalanşo Çiçeği Bakımı

Kalanşo Çiçeği

Tombul ve parlak yaprakları ve rengarenk çiçekleriyle gösterişli bir ev çiçeğidir kalanşo. Çiçek renkleri kırmızı, sarı, beyaz, turuncu veya pembe olabilir. Kalanşo bitkisinin salon çiçeği olarak tercih edilmesinin sebeplerinden biri de az yer kaplamalarıdır. Hoş çiçekleri ve minik yaprakları vardır. Kalanşo’nun çiçekleri zarif, yaprakları ise etlidir. Sulu yaprakları onun besin deposudur ve zor koşullarda hayatta kalabilmesini sağlar.

Kalanşo Çiçeği Bakımı

Aydınlık ve havadar mekanları seven, ek olarak direk güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmadığı gibi, aşırı sudan da hoşlanmayan Kalanşo, sonbahardan başlayıp yaz başına kadar çiçek açabilir.
Kalanşo çiçeğinin bakımında hiçbir şeyin aşırısına kaçmamaya özen göstermeniz gerekir; fazla güneş, fazla karanlık, fazla su, fazla gübre, fazla soğuk, fazla sıcak bitkinize iyi gelmez. Kışın güneş gören bir yerde, yazın ise gölgede durması gerekir. İki sulama arasında toprağın iyice kurumasını beklemek gerekir. Nem ihtiyacı olmadığından bakımı diğer saksı bitkilerine göre daha kolaydır. Çok fazla soğuk ve çok sıcak yapraklarına ve köklerine zarar verir. Hava akımlarından ve cereyandan kolay etkilenir. Bu sebeple pencere ve kapı önlerinde bulundurmamak gerekir. Kalanşo bitkisinin boyu çok fazla uzamaz. Solan çiçeklerini bitki üzerinden almanız bitkinini besinlerini boşa harcamaması ve gelişimini daha rahat tamamlayabilmesi açısından önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Kapalı